Chiński i japoński – dlaczego nauka języków azjatyckich ma sens?
Niemiecki, angielski, hiszpański czy francuski – tych języków najczęściej uczą się uczniowie w tradycyjnych szkołach. Tymczasem w International Trilingual School of Warsaw (ITSW) dzieci mogą poznać także języki mniej tradycyjne i przyszłościowe, takie jak chiński i japoński.
Umiejętność porozumiewania się w tych właśnie językach jest coraz ważniejsza w świecie biznesu i polityki. Region, w którym chiński i japoński dominują, rozwija się gospodarczo tak dynamicznie, że prowadzenie międzynarodowej firmy, podpisywanie kontraktów albo chociażby praca przy tłumaczeniach z japońskiego czy chińskiego, stają się umiejętnościami, które dają ogromną przewagę na rynku pracy.
Centrum gospodarcze przenosi się do Azji
Chiny, Japonia, Korea Południowa oraz Indie – to kraje, które obecnie wyróżniają się wzrostem gospodarczym, generują znaczne dochody i inwestują w nowe technologie. Już są centrum produkcji i handlu światowego, a międzynarodowe korporacje przenoszą swoje fabryki i biura właśnie do Azji.
Co o tym decyduje? Przede wszystkim niższe koszty pracy i konieczność prowadzenia biznesu blisko rynków zbytu. W Japoni i Chinach zmienia się także demografia, mieszkańcy są coraz lepiej wykształceni i mają innowacyjne podejście do strategii biznesowych. Wiele firm europejskich, w tym polskich, zatrudnia obywateli z tych odległych krajów, by lepiej zrozumieć ich kulturę i sposób prowadzenia biznesu.
Dlaczego jednak piszemy o tym w kontekście edukacji najmłodszych? Ponieważ to oni najszybciej i najłatwiej uczą się języków obcych. Chiński to język tonalny, czyli dane słowo może mieć różne znaczenie w zależności od tonu, czyli wysokości, głośności i poziomu dźwięku wypowiadanego słowa/zdania. Im wcześniej zaczniemy się ich uczyć tym lepiej. Dziecko w wieku 6 lat może być już nativem.
Przeczytaj na blogu:
Przedszkole językowe- jakie zalety daje edukacja wielojęzyczna?
Dlaczego warto rozpocząć naukę języka od najmłodszych lat?
Język chiński językiem przyszłości
Błyskawiczny wręcz rozwój gospodarczy firm z Azji i to, jak bardzo rośnie ich rola na arenie międzynarodowej sprawiają, że mówienie i pisanie w języku chińskim są umiejętnościami niezwykle pożądanymi w biznesie i polityce, ale będą nimi także za kolejne kilka czy kilkanaście lat. Językiem chińskim posługuje się ponad miliard ludzi na całym świecie. Jest to więc najbardziej rozpowszechniony język, gdy chodzi o liczbę użytkowników.
Chiński język jest także niezwykle ważny w takich dziedzinach jak nauka, technologia, innowacje, sztuczna inteligencja, technologia cyfrowa, energia odnawialna. Osoby chcące zrobić karierę właśnie w takich dziedzinach, po nauczeniu się języka chińskiego, mają ogromne możliwości, gdy chodzi o wykonywany zawód. Znajomość chińskiego jest również częściej coraz umiejętnością niezbędną w przypadku osób, które zajmują się międzynarodowymi kontaktami gospodarczymi i politycznymi, turystyką, kulturą i sztuką.
Jak wygląda nauka chińskiego i japońskiego w ITSW?
W International Trilingual School of Warsaw dzieci uczą się języków metodą immersji językowej. Polega ona na tym, że uczniowie, od najmłodszych lat, są otoczeni osobami używającymi tego języka, którego chcą się one nauczyć. Nawet podczas zajęć w żłobku i przedszkolu językowym nauczyciele mówią do dzieci w języku obcym. Nie dość, że naturalnie się z nim osłuchują, to jeszcze korzystają z niego w bardzo codziennych sytuacjach.
Tym samym podopieczni:
- są w pełni zanurzeniu w języku,
- rozwijają dwu- lub trójjęzyczność,
- poznają kulturę, w której język jest używany,
- cały czas rozwijają swoje słownictwo,
- nauka jest dopasowana do indywidualnych potrzeb ucznia.
Dzieci uczące się języka chińskiego lub japońskiego w żłobku i przedszkolu nie czują się przytłoczone ilością materiału do opanowania. Ich nauka przebiega w sposób przyjemny, w trakcie zabawy i kojarzy się z mile spędzonym czasem wśród rówieśników oraz nauczycieli.
Dlaczego warto rozpocząć naukę języków azjatyckich od najmłodszych lat?
Dzieci, które mają kontakt z językiem chińskim, japońskim czy jakimkolwiek innym obcym od najmłodszych lat, uczą się go szybciej niż osoby dorosłe. Wczesne eksponowanie dziecka na dźwięki i melodykę tych języków sprzyja lepszemu przyswojeniu tonów i intonacji, co może ułatwić późniejsze doskonalenie wymowy. Nauka języka tonalnego od najmłodszych lat pozwala dziecku na naturalne opanowanie specyficznych cech fonetycznych danego języka. To zwiększa jego kompetencje językowe i otwiera drzwi do zrozumienia i poznawania kultury, historii i społeczeństwa, w którym dany język jest używany. Jednocześnie ucząc się języka obcego, dzieci rozwijają się pod kątem intelektualnym i społecznym.
Zachęcamy więc naszych najmłodszych podopiecznych do nauki języków, ponieważ:
- Młody umysł jest bardzo plastyczny. Dzieci szybciej i łatwiej przyswajają nową wiedzę, w tym języki obce i nie tylko. Dzieci, którzy uczą się języków, mają także lepsze osiągnięcia matematyczne i akademickie.
- Dzieci szybko zaczynają biegle mówić w języku obcym, nawet jeśli jeszcze nie potrafią czytać i pisać.
- Podczas nauki języka obcego dzieci rozwijają swoją pamięć, koncentrację.
- Edukacja językowa wpływa także na myślenie abstrakcyjne i kreatywność.
- Dzieci podczas zajęć z native speakerem i w grupie międzynarodowej są wśród osób mówiących w innym języku i wychowywanych w różnych kulturach. Dlatego szybciej opanowują słownictwo, gramatykę i strukturę językową.
- Dzieci wielojęzyczne lepiej rozwijają się społecznie i odnoszą się do przedstawicieli innych kultur z szacunkiem, lepiej je rozumieją i cenią tę kulturową różnorodność.
- Poza tym każdy język to inny sposób na to jak się patrzy i zrozumie świat.
Przeczytaj na blogu:
Immersja językowa- zanurzenie w języku – na czym polega?
Im szybciej, tym lepiej- zdolność nauki języka obcego zanika wraz z wiekiem!
Kiedy absolwenci naszej placówki będą już u progu dorosłości i zaczną wybierać zawód, będą miały więcej szans na dobrze płatną pracę, a także na kontynuowanie edukacji za granicą, również w krajach azjatyckich. Skoro umysł dziecka jest naturalnie przystosowany do przyswajania wiedzy, warto to wykorzystać. Uczenie się języków od najmłodszych lat jest solidnym fundamentem do nauki kolejnych i rozwoju wielojęzyczności.