Model SeLFiE łączący CLIL i STEAM
Opublikowano: 31 sierpnia 2022

Autor: Nikola Cichocka, nauczycielka

W okresie  03 – 09 lipca tego roku cztery nauczycielki miały okazje wziąć udział w szkoleniu na temat STEAM (ang. Science, Technology, Engineering, Art, Mathematics, tłum. Nauka, technologia, inżynieria, sztuka, matematyka) i CLIL (ang. Content and Language Integrated Learning, tłum. Zintegrowane nauczanie przedmiotowo-językowe) podczas konferencji na temat edukacji dwujęzycznej w Burgos. Warsztaty zostały zorganizowane w ramach projektu eTwinning SeLFiE STEAM educational approach and foreign language learning in Europe (Selfie STEAM podejście edukacyjne a nauka języków obcych w Europie) współfinansowanym przez Komisje Europejską.

 

Podczas wydarzenia nauczycielki miały okazje wziąć udział w omówieniu aktualnej sytuacji projektu, wielu interesujących warsztatach, które były prowadzone przez nauczycieli i nauczycielki z Hiszpanii oraz Malty oraz same pokazać swoje umiejętności dotyczące nauczania przedmiotów ścisłych.

 

 

Selfie a tradycyjny model uczenia i nauczania

Niewątpliwie świat zmienia się w zawrotnym tempie dzięki gwałtownemu rozwojowi technologii. Rzeczywistość w jakiej będą musiały się odnaleźć dzieci jest zupełnie inna niż ta, w której my – nauczyciele i nauczycielki – wkraczaliśmy w dorosłość. Każde dziecko ma w sobie naturalną ciekawość świata, szczerość, umiejętność widzenia rzeczy i okoliczności w inny sposób niż dorośli. W polskich szkołach pamięciowy sposób przekazywania wiedzy jest sprzeczny z naturalnym sposobem poznawania świata przez młodego człowieka, przez co przedmioty ścisłe rzadko są postrzegane jako atrakcyjne, a lekcje oprócz nudy gwarantują również frustracje.

Według najnowszych badań Światowego Forum Ekonomicznego jednymi z najważniejszych kompetencji przyszłości jest umiejętność analitycznego i krytycznego myślenia, które pozwala na szybkie i kompleksowe rozwiązywanie problemów zarówno w życiu codziennym, jak i w środowisku pracy. Takie kompetencje przyszłości bez wątpienia rozwijają nauki ścisłe. Ważny natomiast jest przekaz wiedzy, w którym nauczyciel/nauczycielka staje się mentorem i trenerem, który wspiera, podpowiada, ale nie daje gotowych rozwiązań. Nie wystawia negatywnych ocen za brak zapamiętania konkretnego zakresu materiału, a zachęca do dalszego badania danego zagadnienia. Dlatego właśnie tradycyjny model nauczania i uczenia się nie jest odpowiedni, ponieważ nie nastawia w żaden sposób młodych na zaangażowanie, chęć rozwiązania danego problemu badawczego. Młoda osoba za pomocą eksperymentów i doświadczeń uczy się rozwiązywać problemy oraz analizować, co często w przypadku niepowodzeń również budzi emocje. W metodologii STEAM to uczeń/uczennica jest w centrum uwagi, nauczyciel/nauczycielka jest tylko mentorem w pozyskiwaniu wiedzy. Lekcje prowadzące w ten sposób pozwalają na rozwiniecie logicznego i krytycznego myślenia. U dzieci i młodzieży zwiększa się pewność siebie, samodzielnie podejmują decyzje i częściej sięgają po nieszablonowe pomysły.

Potrzeby znajomości języków obcych chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Uczenie się języków obcych m.in. poprawia zdolność koncentracji, ćwiczy pamięć, zwiększa poziom kulturowego obycia. CLIL, czyli metoda zintegrowanego nauczania przedmiotu oraz języka obcego rozprzestrzenia wiedzę fachową przy jednoczesnym pogłębieniu kompetencji językowej. Model pedagogiczny SeLFiE łączy naukę STEAM z nauką języka obcego skoncentrowanej na uczniu i współpracy nauczycieli/nauczycielek. Opowiadanie historii w formie m.in. bajki, baśni, a nawet artykułu popularnonaukowego jest wykorzystane jako wątek motywujący i angażujący młode osoby w rozwiązywanie danych problemów. Dzieci analizując treść badają różne aspekty naukowe oraz angażują się w pracę nad projektem STEAM, który opiera się na elementach związanych z „opowieścią”.

Czytaj więcej
Sprawdzone porady, które pomogą dziecku w nauce języka obcego
Opublikowano: 14 lipca 2022

Chcesz zapewnić dziecku jak najlepszy start w życiu? Zadbaj o jego edukację językową! Znajomość języków obcych otworzy przed Twoim dzieckiem nieskończenie wiele możliwości, pozwalając mu w przyszłości bez ograniczeń realizować rozmaite pasje i spełniać marzenia.

(więcej…)

Czytaj więcej
Jak zachęcić dziecko do nauki języka obcego?
Opublikowano: 6 czerwca 2022

Uważasz, że znajomość języka obcego jest kluczową kompetencją dla Twojego dziecka? Jesteś w gronie blisko 90% rodziców, którzy mają takie samo zdanie na ten temat!

(więcej…)

Czytaj więcej
Rozwój dziecka a nauka języków obcych
Opublikowano: 6 maja 2022

Jesteśmy pewni, że znasz przysłowie o skorupce, która na starość trąci tym, czym w młodości nasiąknęła. Chcesz, aby Twoje dziecko swobodnie posługiwało się językami obcymi w dorosłym życiu? Postaw na naukę języka od najmłodszych lat!

(więcej…)

Czytaj więcej
Kiedy najlepiej rozpocząć naukę języka obcego u dzieci?
Opublikowano: 19 kwietnia 2022

Nauka języka obcego jest możliwa w każdym wieku! Jednak im szybciej Twoje dziecko zetknie się z językiem (a najlepiej językami!), tym większa szansa, że będzie nie tylko płynnie mówić, ale nawet myśleć w danym języku. (więcej…)

Czytaj więcej
Jak wygląda nauka języków w przedszkolu językowym?
Opublikowano: 17 stycznia 2022

Umysł dziecka jest jak gąbka i chłonie wszystko z maksymalną mocą! Pierwsze lata życia to najlepszy moment na zanurzenie dziecka w języku angielskim! (więcej…)

Czytaj więcej
Dlaczego warto rozpocząć naukę języka od najmłodszych lat?
Opublikowano: 17 stycznia 2022

Stare przysłowie mówi, że „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Chociaż skojarzenia z nim mamy raczej pejoratywne, to jednak warto pamiętać, że w młodym wieku możemy nabyć również przydatne umiejętności! Jedną z nich jest bez wątpienia znajomość języka obcego. (więcej…)

Czytaj więcej
Wielojęzyczność dzieci – skuteczna metody nauki języka
Opublikowano: 30 września 2021

Wielojęzyczność ma same zalety. Co więcej, przejawiają się one na różnych płaszczyznach. Posługiwanie się więcej niż jednym językiem pozwala oczywiście na skuteczniejszą komunikację. Otwiera wiele możliwości, jak na przykład studia na prestiżowych zagranicznych uczelniach, a ostatecznie zwiększa naszą atrakcyjność na rynku pracy. (więcej…)

Czytaj więcej

Znajdź nas

Dołącz do naszych społeczności. Chcemy być blisko i budować partnerskie relacje.