Sprawdzone porady, które pomogą dziecku w nauce języka obcego

Opublikowano: 14 lipca 2022
Sprawdzone porady, które pomogą dziecku w nauce języka obcego

Chcesz zapewnić dziecku jak najlepszy start w życiu? Zadbaj o jego edukację językową! Znajomość języków obcych otworzy przed Twoim dzieckiem nieskończenie wiele możliwości, pozwalając mu w przyszłości bez ograniczeń realizować rozmaite pasje i spełniać marzenia.

Nauka języków obcych od najmłodszych lat to doskonała inwestycja i rewelacyjny pomysł na wykorzystanie pełni edukacyjnego potencjału maluchów i starszaków! Dzieci uczą się języków obcych szybko i bardzo skutecznie. Brak barier sprawia, że ekspresowo podejmują próby konwersacji i przyswajają języki obce w taki sam sposób, w jaki opanowują język ojczysty. Uczą się słówek i form gramatycznych z kontekstów i poprzez immersję językową.

Pamiętaj, że nauka języka obcego powinna być dla Twojego dziecka przyjemnością! Jeśli stanie się żmudnym i pozbawionym frajdy obowiązkiem, dziecko może zniechęcić się do nauki i stracić motywację do zgłębiania tajników kolejnych języków obcych.

Zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze rady i sprawdzone metody na pozytywne wsparcie swojego dziecka w nauce języków obcych!

Zobacz też Jak zachęcić dziecko do nauki języka obcego? 

Postaw zabawę na pierwszym miejscu

Najmłodsze dzieci uczą się przede wszystkim podczas i poprzez zabawę! To czas, który możesz dowolnie wykorzystać, wprowadzając do wspólnych aktywności elementy edukacji językowej. Jak? To proste!

Układając klocki możecie je przeliczać oraz nazywać ich kolory w wybranym języku obcym. Bawiąc się w gotowanie – możecie nazywać kolejne produkty oraz wprowadzać proste komunikaty w obcym języku. Zabawa lalkami to doskonała sposobność do poznania nazw części ciała i poszczególnych części garderoby, oczywiście w wybranym języku obcym.

Dowiedz się Kiedy najlepiej rozpocząć naukę języka obcego u dzieci?

Nauka języka obcego może być realizowana podczas każdej zabawy i aktywności! Tutaj wszystko zależy od Ciebie, Twojego zaangażowania i wyobraźni. Weź pod uwagę rozwój dziecka, uwzględnij etap, na którym znajduje się aktualnie Twój brzdąc i działaj!

Używaj słówek w języku obcym podczas codziennych czynności

Twoje dziecko towarzyszy Ci podczas wykonywania większości codziennych obowiązków domowych? Włącz je w nie… w języku obcym!

  • Wspólne sprzątanie to okazja do nazywania kolejnych pomieszczeń oraz akcesoriów do sprzątania (lub sprzątanych obiektów).
  • Planowanie zakupów i rodzinnego jadłospisu na nadchodzące dni to sposobność do wplecenia do Waszych konwersacji słówek z tematu zakupów, jedzenia oraz sprzętów kuchennych.
  • Rodzinne prace w ogródku to z kolei doskonały czas na nazywanie kolorów kwiatów oraz czynności związanych z ich sadzeniem i pielęgnacją.
  • Opieka nad czworonogami to czas na poznanie nazw zwierzaków oraz nazw części ciała.

Mnóstwo możliwości do używania słówek i zwrotów w wybranym języku obcym dadzą Wam również codzienne spacery oraz wizyta na placu zabaw.

Spróbuj czytać dziecku w języku obcym

Czytanie to czynność nie do przecenienia w kontekście potencjału edukacyjnego! Czytając dziecku nie tylko rozwijasz jego wyobraźnie i poszerzasz horyzonty, ale również rozbudowujesz jego słownictwo i osłuchujesz malucha z kluczowymi formami gramatycznymi. Dziecko nieświadomie uczy się choćby odmiany przez przypadki, liczby i rodzaje.

Dokładnie ten sam efekt w kontekście nauki języka obcego da Twojemu dziecku czytanie w tym języku! Jeśli Twoja znajomość angielskiego, francuskiego czy hiszpańskiego jest niewystarczająca – sięgnijcie po audiobooki w wybranym języku obcym. Zacznijcie od tych najprostszych słuchowisk, których zrozumienie ułatwi Wam fizyczna książka z obrazkami. Ty również na tym skorzystasz!

W przypadku starszych dzieci możecie z powodzeniem sięgnąć po książki dwujęzyczne. To książki, w których teksty są równoległe i cała historia jest zapisana zarówno w jednym, jak i drugim języku (np. w języku ojczystym i w języku angielskim).

Śpiew pomaga uczyć się dziecku języka

Zdarzyło Ci się stwierdzić z zaskoczeniem, że Twoje dziecko zna na pamięć cały tekst lub refren jakiejś piosenki? Muzyka, rytm i linia melodyczna zdecydowanie ułatwiają zapamiętywanie dowolnych treści. Wykorzystaj tę wiedzę do nauki języka u dziecka!

Przekona się jak rozwój dziecka a nauka języków obcych 

Stwórzcie razem playlistę, na której znajdą się piosenki śpiewane w wybranym języku obcym. To mogą być zarówno przeboje dziecięce, jak i aktualne hity radiowe (skontroluj jedynie, czy tekst jest na pewno przeznaczony dla dziecięcych uszu!). Wszystko gra? Śpiewajcie razem! To może być Wasz samochodowy rytuał w drodze do przedszkola czy na zakupy lub okazja do doskonałej zabawy w domu lub ogrodzie.

Wspólne śpiewanie wyzwala mnóstwo pozytywnej energii i radości, a nauka języków obcych jest skutkiem ubocznym!

Chwal i doceniaj każdy postęp swojego dziecka

Kluczem do efektywnej i satysfakcjonującej nauki języków obcych są Twoje pochwały! To najlepszy sposób na zmotywowanie malucha i starszaka do uczenia się. Każdy postęp dziecka jest wart zauważenia i docenienia!

Nie przesadzaj jednak z ilością i intensywnością pochwał. Dziecko, które jest chwalone nadmiernie, może zacząć wybierać wyłącznie te aktywności, co do których ma pewność, że spotkają się z uznaniem rodzica oraz unikać tych, które spotkały się z Twoją obojętnością. W dłuższej perspektywie zaburzona zostanie wewnętrzna motywacja dziecka, które dodatkowo przyzwyczai się do pochwał i nagród, odbierając ich brak jako dezaprobatę.

Czego nie robić? Nie strasz, nie karz i nie porównuj swojego dziecka z jego rówieśnikami! Pamiętaj, że każdy mały człowiek rozwija się we własnym tempie. Poznaj mocne strony swojego dziecka i to na nich się skup. Eksperymentuj z metodami i sposobami na naukę języka obcego, wybierając te, które u Was sprawdzają się najlepiej.

Nauka języka dla dzieci – podsumowanie

Rada na koniec? Zaufajcie swoim dzieciom i uwierzcie w ich moc przyswajania języków obcych. Bawiąc się, czytając i śpiewając w języku obcym nie tłumaczcie wszystkich używanych przez Was słówek i zwrotów na język ojczysty!

Mówiąc do dziecka: „Look, this is a dog” i wskazując na psa (Waszego pupila, zwierzaka spotkanego na spacerze lub psa na ilustracji w książce), zrobicie zdecydowanie lepszą robotę, niż podczas prób tłumaczenia i objaśniania maluchowi, że „a dog” to „pies”.

Powodzenia!

Znajdź nas

Dołącz do nas!