Jak zachęcić dziecko do nauki języka obcego?

Opublikowano: 6 czerwca 2022
Jak zachęcić dziecko do nauki języka obcego?

Uważasz, że znajomość języka obcego jest kluczową kompetencją dla Twojego dziecka? Jesteś w gronie blisko 90% rodziców, którzy mają takie samo zdanie na ten temat!

Zachęcanie dziecka do nauki języka angielskiego lub innego obcego powinno być… zachęcaniem! Co to oznacza w praktyce? Nie zmuszaj dziecka do nauki. Stwórz naturalne warunki, w których to ono będzie chciało przyswajać język przez zabawę i codzienne aktywności. Wykorzystaj naturalną ciekawość malucha oraz zabawę, która jest głównym rodzajem aktywności dzieci. Sięgaj po elektronikę oraz wirtualne narzędzia, które wspierają rozwój dziecka. Edukacja językowa nie powinna być też oderwana od tego, czym interesuje się dziecko. Przekonasz się wtedy, że wcale nie trzeba szczególnie motywować dziecka, aby to chciało się uczyć.

Zależy Ci na tym, żeby Twoje dziecko chciało się uczyć wybranego języka lub języków i robiło to z przyjemnością? Zadbaj o dobry początek tej lingwistycznej przygody! Podpowiadamy, jak możesz skutecznie zachęcić dziecko do nauki języka obcego.

Nic na siłę! Wykorzystuj potencjał naturalnej ciekawości dziecka

Kiedy zacząć uczyć dziecko angielskiego lub innego języka obcego? Im wcześniej tym lepiej! Małe dzieci są bardzo ciekawe świata, który je otacza. Nic w tym dziwnego. Dopiero się go uczą i z pasją odkrywają zasady jego funkcjonowania. To na Tobie, drogi rodzicu, spoczywa ogromna odpowiedzialność za podsycanie tej naturalnej ciekawości i chęci do uczenia się!

Co zatem robić, by maksymalnie wykorzystać predyspozycje i zainteresowania dziecka? Przede wszystkim uzbrój się w cierpliwość, bądź otwarty i życzliwy. Na pytania dziecka odpowiadaj w atrakcyjny da niego sposób. Nie wahaj się sięgać po dodatkowe materiały – książki, gazety czy zasoby Internetu. Możecie razem tworzyć słowno – obrazkowe fiszki, gry pamięciowe w stylu memo lub nagrywać własne zabawne tutoriale… Wspólnie spęczony czas zaowocuje!

Zobacz Jak nauka języków obcych wpływa na rozwój dziecka

A przede wszystkim bawcie się językiem i w język. Możecie układać puzzle, grać w bingo czy zgadywanki dopasowane do wieku dziecka. Wplatając w te zabawy elementy języka obcego, język przestaję być obcy – staje się przedmiotem zabawy.

Rozmawiaj z dzieckiem jak najwięcej!

Komunikacja werbalna jest jednym z podstawowych narzędzi do zarządzania otoczeniem, dającym dziecku poczucie sprawczości i zdecydowanie ułatwiającym mu dogadywanie się z bliskimi. Maluchy szybko zauważają, że hasło „daj bułę” jest skuteczniejsze od wskazywania rzeczonej buły palcem przy dźwiękach „yyyy”! Rozmawiaj z dzieckiem jak najwięcej. To najlepszy sposób na naukę języka ojczystego i doskonała baza do nauki języków obcych.

Zobacz Kiedy warto rozpocząć naukę języków obcych u dziecka

W tej kategorii bezkonkurencyjne jest również wspólne czytanie. Zaplanujcie w harmonogramie dnia czas na książeczkę. Pamiętaj, że umiejętność skupienia uwagi u młodszych dzieci jest ograniczona, dlatego lepiej czytać kilka razy w ciągu dnia po kilka lub kilkanaście minut niż urządzać długie sesje czytania. Obserwuj swoje dziecko i dopasowuj czas, poziom zaawansowania oraz tematykę książeczek do jego możliwości i aktualnych zainteresowań.

Nie musicie oczywiście czytać w języku obcym! Aktywności językowe w języku ojczystym rozwijają umiejętności komunikacji, które są kluczowe w nauce każdego języka.

Jak zachęcić dziecko do nauki języka? Nauka przez zabawę jest najskuteczniejsza!

Zabawa to podstawowy rodzaj aktywności małych dzieci oraz jeden z podstawowych rodzajów aktywności dzieci starszych. Każda zabawa może mieć walor edukacyjny, mniej lub bardziej formalny. Tutaj wszystko zależy od Ciebie, Twojego podejścia i możliwości w zakresie projektowania i opracowywania tego rodzaju aktywności.

Zachęć swoje dziecko do nauki języka angielskiego, wykorzystując różnorodne materiały edukacyjne, jak gry słowne i płyty z piosenkami. Możesz także robić to w kreatywny sposób – zapisując ich ulubione słowa na kolorowych kartkach i tworząc z nich układankę lub powtarzając je w formie wesołych rymowanek. Nie zapomnij, aby cieszyć się procesem nauki wraz z dzieckiem – kiedy zobaczą, jak bardzo Ci zależy na ich postępie, zmotywują się jeszcze bardziej do odkrywania magicznego świata języka angielskiego! Tę metodę możesz wykorzystać również do nauki każdego języka obcego.

Język obcy może być naturalnie wplatany w zabawę, na przykład do nazywania kolorów klocków lub liczenia elementów niezbędnych do zbudowania konkretnej konstrukcji. Bawiąc się z dzieckiem lalkami, jedna z nich może mówić w wybranym języku obcym, a gotując na zabawkowej kuchence możesz być poważnym kucharzem z Francji, Niemiec czy Wielkiej Brytanii (w zależności od tego, którym językiem obcym się posługujesz!).

Nie należy zapominać o nagradzaniu dziecka za jego postępy. Małe pociechy uwielbiają uzyskiwać pozytywne reakcje i komplementy, dlatego warto chwalić je za każde nowe słowo, które się nauczyły. To z kolei pozwoli na zwiększenie ich motywacji do dalszej nauki i poszerzania słownictwa. Jeśli Twoje dziecko myli się wymawiając każde słówko, to pamiętaj, aby poprawiać się łagodnie, utrzymując radosną atmosferę. Jeśli zauważysz, że zaczyna się nudzić, to zmień formę zabawy.

Zorganizowane zabawy językowe wymagają większych nakładów sił i przygotowania. Ogromnym ułatwieniem w tym temacie jest Internet! To kopalnia pomysłów oraz gotowych projektów i szablonów (również do druku), które możesz wykorzystać w wersji jeden do jeden lub dowolnie je zmodyfikować, dopasowując poziom zabawy do wieku i umiejętności dziecka. Jeśli Twoje dziecko nie chce się uczyć angielskiego lub francuskiego, to nic na siłę, spróbuj innym razem. W ten sposób nauka angielskiego nie będzie wymuszoną koniecznością, a przyjemnością.

Pokazuj dziecku filmiki i gry po angielsku

Korzystajcie ze smartfonów i tabletów! Jedną z największych bolączek współczesnej edukacji, wskazywaną przez coraz większe grono specjalistów, jest oderwanie systemu edukacji od rzeczywistości i tego, czym żyje współczesny człowiek. Telefony i tablety są nieodzownym elementem naszej codzienności, a dzieci potrafią intuicyjnie z nich korzystać.

Pamiętaj, że należy w tej kwestii zachować zdrowy rozsądek. Zrezygnuj z tych narzędzi w przypadku najmłodszych dzieci. Zgodnie z zaleceniami pediatrów – dzieci do 3. roku życia nie powinny mieć dostępu do smartfonów i tabletów lub powinien być on ograniczony do niezbędnego minimum. W przypadku starszych dzieci zaplanuj ograniczony czas na korzystanie z tych urządzeń.

Twoje dziecko uwielbia bajki z różową świnką lub budowniczym w charakterystycznym żółtym kasku? Znajdź wersje tych bajek w wybranym języku obcym! Sięgnij po aplikacje i gry do nauki języka obcego – tutaj również pamiętaj o dobraniu produktów dopasowanych do wieku i umiejętności dziecka. Słuchajcie prostych piosenek w wybranym języku obcym – to najłatwiejszy i najprzyjemniejszy sposób na osłuchanie się z nim!

Zobacz Jak wygląda nauka języków w przedszkolu językowym?

Pamiętaj, że dziecko traktuje bohaterów bajek i filmów jako żywe i naprawdę istniejące postaci! Jeśli więc świnka Peppa mówi po angielsku, nie należy oglądać jej po polsku. Ona mówi tylko po angielsku! Francuski Caillou, Tchoupi czy hiszpański Pocoyo też powinni mówić tylko w języku ojczystym bohatera.

Znajdź nas

Dołącz do naszych społeczności. Chcemy być blisko i budować partnerskie relacje.