Jak wygląda nauka języków w przedszkolu językowym?

Opublikowano: 17 stycznia 2022
Jak wygląda nauka języków w przedszkolu językowym?

Umysł dziecka jest jak gąbka i chłonie wszystko z maksymalną mocą! Pierwsze lata życia to najlepszy moment na zanurzenie dziecka w języku angielskim!

Znajomość języków obcych to jedna z kluczowych kompetencji współczesnego człowieka. Świadomi tego faktu rodzice coraz częściej wybierają dla swoich pociech przedszkola językowe. Dlaczego? Rozpoczęcie nauki języków już w przedszkolu jest najlepszym sposobem na wyposażenie małego człowieka w bazowe umiejętności językowe, które będą procentowały w kolejnych latach.

Zastanawiasz się nad przedszkolem językowym dla Twojego dziecka? Wahasz się między koncepcją bilingualną a trilingualną? Chcesz wiedzieć, jak wygląda nauka języków w tego typu placówkach?

Czym jest immersja językowa?

Uczyć języków można się na wiele różnych sposobów, sięgając po szeroki wachlarz narzędzi
i materiałów. Jednak to immersja językowa jest metodą wyróżniającą się na tle innych swoja skutecznością i uniwersalnością. Na czym polega immersja językowa? To nauka wybranego języka obcego lub języków obcych poprzez „zanurzenie się” w nim lub w nich (ang. immersion – zanurzenie). Jej wysoka skuteczność wynika przede wszystkim z kompleksowości – immersja językowa angażuje wszystkie zmysły, ćwicząc równocześnie bierne i aktywne umiejętności językowe, najczęściej z całkowitym pominięciem języka ojczystego.

Najskuteczniejszym sposobem na całkowite zanurzenie się w języku obcym jest… wyjechanie na określony czas do kraju, którego mieszkańcy posługują się na co dzień wybranym językiem. Wówczas język, którego chcesz się nauczyć ściśle Cię otacza – słyszysz go wokół siebie w każdej sytuacji, na ulicy, w sklepie czy w restauracji, a także w radiu czy telewizji. Widzisz reklamy i informacje w tym języku oraz korzystasz z gazet, menu czy rozkładów jazdy… Oczywiście nie każdy może sobie pozwolić na taką naukę języka!

Alternatywą dla wyjazdów są przedszkola i szkoły językowe!

Immersja językowa a przedszkole językowe

Przedszkole językowe to placówka, w której pracują pedagodzy posiadający szeroki wachlarz uprawnień. To nauczyciele sprawujący kompetentną opiekę nad dziećmi i realizujący standardową podstawę programową oraz uczący języków obcych. W skład kadr najlepszych przedszkoli językowych wchodzą native speakerzy, będący  gwarantem maksymalnej efektywności w nauce języków.

W przedszkolu językowym lub wielojęzykowym dziecko uczy się języka właśnie poprzez immersję. Na co dzień ma bowiem do czynienia m.in. z nauczycielami posługującymi się wyłącznie językiem obcym, który jest używany w placówce równorzędnie z językiem ojczystym. W przedszkolu językowym język obcy jest przede wszystkim językiem instrukcji i komunikatów, a w kolejnych tygodniach pobytu dzieci w placówce, w zależności od indywidualnych predyspozycji i umiejętności maluchów i starszaków – staje się również językiem komunikacji z nauczycielami i dziećmi.

Nauka przez zabawę – kwintesencja edukacji językowej w przedszkolu

Nauka języka poprzez immersję i zabawę daje spektakularne efekty. Dziecko uczy się żywego, autentycznego języka obcego całościowo, bez wyrywania pojedynczych słów z kontekstów czy mozolnego zapamiętywania reguł gramatycznych. Intensywny kontakt z językiem sprawia, że dziecko zaczyna myśleć w tym języku oraz bezpośrednio formułować w nim zdania – bez realizowania w głowie czasochłonnego procesu tłumaczenia, stosując intuicyjnie poprawne szyki czy formy gramatyczne.

Zabawa w przedszkolu, prowadzona częściowo lub w całości przez native speakerów to wykorzystanie tzw. międzyczasu na oswajanie języka, przełamywanie barier i ćwiczenie efektywnej komunikacji. Wszystko to w maksymalnie bezpiecznych i komfortowych dla dziecka warunkach. Równorzędnie z nauka języków dzieci rozwijają swoje kompetencje społeczne i poznawcze, rozwijają małą i dużą motorykę oraz przygotowują się do rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej.

Oferta przedszkoli dwu i wielojęzycznych

Przedszkola językowe mogą pracować w różnych systemach. Najpopularniejszy jest system bilingwalny, czyli przedszkola dwujęzykowe. W ITSW podnosimy poprzeczkę i stawiamy na trójjęzyczność! Jesteśmy przekonani, że to optymalne rozwiązanie, pozwalające najmłodszym szybko i sprawnie zinternalizować wybrane języki. Co ważne, dzieci w przedszkolu ITSW nie uczą się stricte języków – są one narzędziami komunikacyjnymi wykorzystywanymi w ramach ogólnych zajęć i zabaw.

Jakich języków uczy się w przedszkolach językowych? Przede wszystkim języka angielskiego, który można łączyć z innymi, wybranymi językami, np. francuskim, hiszpańskim lub chińskim. W przedszkolu językowym ITSW zajęcia edukacyjne prowadzone w wybranych językach odbywają się w ramach trzech bloków w ciągu każdego dnia. Aktywności są zawsze dostosowywane do umiejętności i możliwości dzieci oraz dopasowywane do ich temperamentu.

Zalety nauki w przedszkolu wielojęzycznym

Nauka w przedszkolu wielojęzykowym to bezpieczne i szczęśliwe tu i teraz Twojego dziecka oraz bezcenna inwestycja w jego przyszłość! Przedszkole językowe pozwala wydobyć pełnię potencjału Twojego dziecka, w maksymalnie komfortowych warunkach, w ramach zabaw i zajęć, które holistycznie stymulują jego rozwój.

W dynamicznie zmieniającym się świecie to właśnie kompetencje językowe oraz umiejętność ciągłego reedukowania są kluczem do osiągania wymarzonych celów i realizacji dowolnych pasji. Otwórz dziecku drzwi do świata, tak szeroko, jak tylko to możliwe!