Żłobek pierwszym krokiem do samodzielności dziecka
Pierwsze lata życia dziecka to czas wyjątkowo dynamicznego rozwoju. Maluch stopniowo uczy się funkcjonowania w świecie, w którym panują określone zasady oraz interakcje społeczne. Jednym z najważniejszych etapów w tym procesie jest chodzenie do żłobka.
Dlaczego uczestniczenie w zajęciach w żłobku wspiera rozwój społeczny i emocjonalny dziecka? Jak uczyć samodzielności najmłodszych? Dlaczego zajęcia w żłobku są pierwszym krokiem ku samodzielności malucha? Dowiedz się, kiedy warto zapisać dziecko do żłobka.
W jakim wieku najlepiej zapisać dziecko do żłobka?
Nie ma jednej uniwersalnej i najlepszej odpowiedzi na to pytanie. Każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie i różne są też potrzeby rodziców dotyczące możliwości pozostawienia malucha pod czyjąś opieką. Jednak większość dzieci jest gotowa na ten krok między 12. a 24. miesiącem życia. W tym czasie maluchy zaczynają odkrywać otaczający je świat, są bardziej zainteresowane interakcjami z rówieśnikami i stają się coraz bardziej samodzielne. Radzą sobie dobrze z podstawowymi czynnościami, takimi jak jedzenie i komunikowanie swoich potrzeb.
Ważnym czynnikiem, który rodzice powinni brać pod uwagę, jest gotowość emocjonalna dziecka. Jeśli maluch potrafi rozstać się z opiekunem na krótki czas, jest ciekawy świata i innych dzieci, bardzo możliwe, że jest przygotowany na to, by część dnia spędzać w żłobku.
Sprawdź: Adaptacja do żłobka a emocje dziecka
Jak rozpoczęcie żłobka może wpłynąć na rozwój dziecka?
W żłobku dziecko ma większe szanse na wszechstronny rozwój niż gdy spędza czas wyłącznie z mamą, tatą czy innymi opiekunami. Przede wszystkim maluchy w większej grupie uczą się nawiązywać relacje z rówieśnikami. Jest to niezwykle ważne dla ich rozwoju społecznego. Przebywanie w grupie pozwala im także rozwijać umiejętności komunikacyjne, uczy wyrażania swoich potrzeb i rozumienia emocji innych.
Codzienne zajęcia w żłobku stymulują także rozwój poznawczy dziecka. Maluchy uczestniczą w różnorodnych zajęciach, np. w zabawach edukacyjnych, plastycznych, rytmicznych. To wspiera ich kreatywność oraz rozwój motoryczny. Regularny kontakt z opiekunami w żłobku oraz z rówieśnikami sprzyja również budowaniu poczucia bezpieczeństwa i pewności siebie. Będzie to miało przełożenie na poczucie własnej wartości w przyszłości.
Sprawdź: Na co zwrócić uwagę wybierając żłobek w Warszawie?
Jakie umiejętności może nabyć dziecko w żłobku?
Dzięki codziennej rutynie i odpowiednio dobranym zajęciom, dziecko w żłobku może rozwijać szereg umiejętności bardzo przydatnych także w późniejszym życiu. Maluchy uczą się samodzielnie jeść, korzystać z toalety, a także dbać o swoje otoczenie, np. razem sprzątają zabawki, gdy wychodzą do domów. Te drobne, na pozór zwyczajne czynności mają ogromne znaczenie, bo kształtują nawyki i usamodzielniają.
Dzieci uczą się także radzenia sobie z emocjami, a te mogą być zarówno pozytywne, jak i negatywne. Dzięki opiece wykwalifikowanych pedagogów maluchy dowiadują się, jak rozwiązywać konflikty, dzielić się zabawkami, a także, jak reagować w sytuacjach stresowych. Jak łatwo się domyślić, tego rodzaju umiejętności społeczne mają ogromne znaczenie w życiu każdego człowieka — od etapu edukacji, przez dojrzałość, po starość.
Jeśli szukasz miejsca, które nie tylko wspiera rozwój samodzielności dziecka, ale także zapewnia edukację na wysokim poziomie, zdecyduj się właśnie na żłobek językowy. Dzięki codziennym interakcjom w trzech językach maluchy rozwijają także swoje umiejętności komunikacyjne oraz poznawcze, jednocześnie zdobywając samodzielność i pewność siebie.
Sprawdź: Nauka języków obcych u niemowląt a rozwój mowy
Samodzielność dziecka w żłobku – jak wspierać ten proces?
Rodzice mają ogromny wpływ na to, jak ich dziecko adaptuje się do życia w żłobku oraz jak rozwija swoją samodzielność. Przede wszystkim powinni stopniowo przyzwyczajać malucha do rozstań i to jeszcze przed rozpoczęciem zajęć w żłobku. Umożliwia to dziecku łatwiejsze zaakceptowanie nowej sytuacji.
Kiedy dziecko zacznie uczęszczać do żłobka, rodzice mogą regularnie omawiać z opiekunami postępy, jakie robi maluch, aby później w domu kontynuować to wspieranie samodzielności. Maluch także poza żłobkiem powinien mieć okazję, by samodzielnie jeść, ubierać się albo sprzątać zabawki. Wielu rodzicom trudno przestawić się na to, że dziecko musi samo sobie poradzić z wyzwaniami. Trzeba dać maluchowi czas i przestrzeń na to, nawet jeśli wyjście z domu albo jedzenie obiadu zacznie zajmować nie kwadrans, ale pół godziny.
Cierpliwość i wyrozumiałość są niezbędne, by wspierać dziecko w dążeniu do samodzielności, a żłobek językowy, będący częścią Szkoły Międzynarodowej International Trilingual School of Warsaw, jest pierwszym krokiem w tym procesie. Jest przy tym bezpiecznym i bardzo przyjaznym środowiskiem dla Twojego dziecka