Angielski dla dzieci – kiedy najlepiej zacząć naukę?
„Angielski? Nie no, jest jeszcze za malutkie, pomiesza mu się.” – to przekonanie wciąż pokutuje wśród rodziców, którzy myślą, że naukę drugiego języka powinno rozpoczynać się dopiero wtedy, kiedy maluch opanuje język ojczysty. Ale badania są jednoznaczne!
Dzieci mają niesamowitą umiejętność przyswajania dźwięków z otoczenia. Dodatkowo im szybciej rozpoczną naukę angielskiego, tym większe szanse, że będą posługiwać się nim na poziomie rodzimego użytkownika. Kiedy więc najlepiej zacząć naukę? Odpowiedź jest prosta. Jak najszybciej!
Im wcześniej, tym lepiej. Nauka języków wspiera rozwój dziecka
Dzieci z rodzin dwujęzycznych, przy wsparciu i trosce ze strony rodziców, są w stanie opanować dwa i więcej języków na takim samym poziomie. Co więcej, nauka języków praktycznie od kołyski wcale nie ma negatywnego wpływu na rozwój dziecka, wręcz przeciwnie!
Fakt, czasem maluchy eksponowane na kilka języków równocześnie zaczynają mówić nieco później niż ich rówieśnicy, ale za to mówią od razu np. po polsku, angielsku i hiszpańsku. A co najważniejsze, w każdym języku mają coś mądrego do powiedzenia.
Przeczytaj na blogu:
Kontakt z językiem obcym w żłobku? Warto przyzwyczajać dziecko od najmłodszych lat!
Kiedy najlepiej rozpocząć naukę języka obcego u dzieci?
Rozwój dziecka a nauka języków obcych
To dlatego, że nauka języków jest doskonała dla rozwoju maluszka. Dzieci, które uczą się języków, są bardziej kreatywne i lepiej radzą sobie z abstrakcyjnym myśleniem – przydatnym na przykład podczas rozwiązywania zaawansowanych działań matematycznych. Mają też wrażliwszy słuch, co często wiąże się z talentem muzycznym. Poza tym, wbrew pozorom, uczenie się języka obcego przekłada się na lepsze zrozumienie struktury języka rodzimego.
A to wciąż nie wszystko – umiejętność efektywnej komunikacji w języku obcym otwiera przed maluchami mnóstwo możliwości. Począwszy od studiów na zagranicznych uczelniach, a skończywszy na międzynarodowej karierze.
Nie można też zapomnieć o kompetencjach społecznych i lepszych zdolnościach interpersonalnych. Dzieci wielojęzyczne są wrażliwsze na kwestie komunikacji, bardziej otwarte i świetnie odnajdują się w różnych kulturach, co w zglobalizowanym świecie jest bezcenną umiejętnością.
Jak wygląda nauka angielskiego w żłobku?
Jeśli więc jesteście na etapie wyboru żłobka – żłobek językowy będzie doskonałym rozwiązaniem. Oczywiście, nauka języka w żłobku jest dostosowana do możliwości maluszków. Nikt nie każe półtoraroczniakowi wkuwać na pamięć tabelek z odmianą czasowników nieregularnych!
Nauka angielskiego w żłobku odbywa się naturalnie. Dziecko uczy się języka obcego tak, jak uczy się języka ojczystego. Przez słuchanie, naśladowanie oraz interakcje z opiekunem. W najlepszych placówkach, i taką jest ITSW, nauka odbywa się pod okiem native speakerów – rodzimych użytkowników języka angielskiego (i nie tylko). Malutkie dzieci mają niesamowite zdolności intelektualne, jeśli chodzi o przyswajanie języków, a w żłobkach językowych wykorzystuje się tę właściwość.
W ten sposób dziecko od razu przyswaja nie tylko słówka i gramatykę, ale także akcent oraz naturalne sformułowania. Poznaje język intuicyjnie, poprzez praktykę – uczy się piosenek, bawi się „po angielsku”, chłonie angielski tak, jak uczyłoby się polskiego w domu.
Jak wygląda nauka angielskiego w przedszkolu?
Po skończeniu żłobka dziecko może kontynuować przygodę z angielskim i innymi językami w przedszkolu językowym. Warto tutaj zaznaczyć, że chociaż umiejętności nabyte w czasie kilku pierwszych lat życia są niezwykle cenne – badania prowadzone na osobach pochodzenia chińskiego adoptowanych w niemowlęctwie i niemówiących w rodzimym języku wykazały, że ich mózgi reagują na dźwięk chińskiego tak, jak mózgi native speakerów! – to jednak „organ nieużywany zanika”, a umiejętności językowe należy szkolić.
Dlatego przedszkole językowe jest doskonałą kontynuacją edukacji. Nauka przedszkolna wygląda bardzo podobnie do tej żłobkowej – dziecko wciąż uczy się poprzez zabawę i naśladowanie, ale oprócz tego zajęcia dostosowane są do wieku przedszkolaków.
Przeczytaj na blogu: Najważniejsze powody, aby zapisać dziecko do przedszkola językowego
Podobnie jak w placówce polskojęzycznej, maluchy będą uczyć się pierwszych literek i cyferek, w każdym z języków edukacji. To sprawi, że po skończeniu przedszkola językowego będą mogły kontynuować naukę w szkołach międzynarodowych i wielojęzycznych.
Wspieraj wielojęzyczność swojego dziecka od najmłodszych lat
Wspierając wielojęzyczność dziecka od najmłodszych lat, zapewnicie mu najlepszy możliwy start w dorosłość! Angielski to obecnie absolutna podstawa i trudno wyobrazić sobie bez niego edukacji, a później kariery. Warto też zadbać o naukę trzeciego języka – jak? Na przykład wybierając żłobek wielojęzyczny, jak ITSW.
W International Trilingual School of Warsaw dzieci uczą się aż trzech języków – polskiego, angielskiego oraz trzeciego języka do wyboru (francuski, hiszpański, chiński lub japoński). Nauka odbywa się pod okiem doświadczonych native speakerów metodą OPOL (One Person One Language), a dzieciaki przyswajają nowe umiejętności w bezstresowej, pełnej radości, zrozumienia i wsparcia atmosferze. ITSW to najlepszy wybór dla Waszego maluszka, co potwierdzają entuzjastyczne opinie rodziców oraz uśmiechy na buziach naszych podopiecznych.