Amerykańskie szkoły w Polsce – jak wygląda nauka? Poznaj ofertę ITSW
Umiejętności językowe są uznawane przez współczesnego człowieka za jedne z kluczowych kompetencji w świecie, który dynamicznie się zmienia i oczekuje od nas ekspresowego dostosowywania się do tych zmian. Bez granic i barier językowych!
Jeszcze kilkanaście lat temu szkoły amerykańskie w Polsce były placówkami, w których naukę pobierali głównie obcokrajowcy. Uczniami amerykańskich podstawówek i liceów były przede wszystkim dzieci dyplomatów oraz prezesów światowych korporacji, którzy zarządzali polskimi oddziałami firm.
Ostatnia dekada przyniosła w tym obszarze istotną zmianę, o której zdecydował z jednej strony wzrost zamożności Polaków, a z drugiej – wyższa świadomość wagi edukacji międzynarodowej. Jak wygląda nauka w amerykańskiej szkole? Dzięki czemu dziecko po ukończeniu ITSW będzie mogło kontynuować naukę w placówkach międzynarodowych.
Jakie są różnice między amerykańskimi a polskimi szkołami?
Twoją pierwszą myślą jest język nauczania? Słusznie! W większości placówek amerykańskich nauczanie prowadzone jest wyłącznie po angielsku.
W amerykańskich szkołach w Polsce uczniowie nie są podzieleni na zespoły klasowe. System edukacji opiera się na kursach (podstawowych, specjalizacyjnych i dodatkowych), których określoną ilość uczeń musi zrealizować na kolejnych etapach swojej edukacji. Nauka odbywa się w podziale na trymestry, a nie semestry.
Inny jest również sposób oceniania. Tutaj dziecko nie musi starać się o piątki i szóstki czy świadectwo z paskiem. Wszystkie osiągnięcia edukacyjne są punktowane, a suma punktów jest finalnie przeliczana na procenty.
Istotną różnicą jest również koszt nauki w szkole amerykańskiej. Zwłaszcza, gdy zestawi się ją z darmową edukacją w państwowych placówkach. Roczny wydatek na edukację dziecka realizowaną w szkole amerykańskiej może pochłonąć od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych i nawet więcej.
Jakie programy i metody nauczania stosują amerykańskie szkoły w Polsce?
Amerykańska szkoła w Polsce odbywa się najczęściej w systemie „core curriculum”, który daje uczniowi możliwość samodzielnego projektowania swojej ścieżki edukacyjnej.
W tym systemie to dziecko, wspierane oczywiście przez rodziców/opiekunów, decyduje, jakich przedmiotów i w jakim zakresie zamierza się uczyć. Podstawą wszystkich wyborów są dalsze plany edukacyjne i zawodowe ucznia.
Szkoła amerykańska w Polsce może pracować w oparciu o dowolny model/program nauczania. Do najczęściej realizowanych należą:
- Program American High School Diploma and SAT (dwuletni odpowiednik amerykańskiej High School) – w ramach programu uczniowie realizują 7 kursów (2 z nich na poziomie rozszerzonym). Po ukończeniu programu młody człowiek może podejść do egzaminu SAT, który umożliwia mu kontynuowanie nauki na wyższych uczelniach za granicą.
- Program International Baccalaureate (IB) – bardziej zaawansowany i wyróżniający się intensywnością program. W tym przypadku również uczeń projektuje swoją naukę, wybierając interesujące go kursy. Obowiązkowy jest kurs o teorii wiedzy.
Jak przygotować dziecko do nauki w amerykańskiej szkole średniej?
Chcesz, aby Twoje dziecko odnalazło się w amerykańskiej szkole ponadpodstawowej w Polsce? Zadbaj o jego edukację językową od najmłodszych lat! Dzięki temu będzie mogło swobodnie posługiwać się językiem angielskim i bez barier pobierać nauki w tym języku. Program ITSW jest tak skonstruowany, że dziecko bez trudów będzie mogło kontynuować naukę w tego rodzaju szkole.
Kiedy i jak zacząć? Dlaczego warto rozważyć wybór żłobka i przedszkola językowego, a następnie postawić na dobrą edukację językową?
Naukę języków warto rozpocząć jak najwcześniej
Autentyczna wielojęzyczność, poza rodzinami wielojęzycznymi, jest możliwa pod jednym warunkiem: naukę języków obcych należy rozpocząć w pierwszych trzech latach życia dziecka. To na tym najwcześniejszym etapie maluch przyswaja języki obce w sposób symultaniczny, dokładnie tak, jak uczy się języka ojczystego.
Dwujęzyczny lub trójjęzyczny żłobek językowy jest najlepszym sposobem na taką właśnie wczesną edukację językową, realizowaną poprzez immersję językową/zanurzenie w języku i z zastosowaniem metody OPOL (one person – one language).
Dowiedz się Kiedy najlepiej rozpocząć naukę języka obcego u dzieci?
Dziecko uczy się języków przede wszystkim podczas swobodnych zabaw, choć angielski, francuski czy hiszpański są również językami poleceń i instrukcji. W tym okresie dziecko nie analizuje poprawności swoich wypowiedzi – zależy mu po prostu na skutecznej komunikacji z opiekunami.
Naturalną kontynuacją po żłobku językowym jest przedszkole językowe. Dziecko rozpoczynające swoją przygodę z językami dopiero na poziomie przedszkola wciąż ma szansę na opanowanie języka lub języków obcych w stopniu biegłym. Jednak nauka języków obcych na tym etapie jest filtrowana przez opanowany już język ojczysty.
Zalety wielojęzyczności
Wielojęzyczność otwiera dziecko na świat i otwiera świat przed dzieckiem. Człowiek swobodnie posługujący się językami obcymi może bezpiecznie podróżować oraz bez żadnych ograniczeń kształcić się i pracować za granicą.
Dowiedz się czym jest trójjęzyczność.
Liczne badania wskazują również na szereg korzyści wynikających z wielojęzyczności już na etapie edukacji wczesnoszkolnej. Trójjęzyczność pozytywnie przekłada się na kompetencje poznawcze dziecka, umiejętność krytycznego i abstrakcyjnego myślenia, podkręca kreatywność i ułatwia rozwiązywanie zadań i problemów. Dzieci dwujęzyczne i trójjęzyczne na ogół szybciej opanowują umiejętność czytania i pisania.
Dowiedz się Rozwój dziecka a nauka języków obcych
Poznaj ofertę ITSW
Oferta edukacji językowej ITSW to doskonały start dla Twojego dziecka! Decydując się na żłobek, przedszkole i szkołę podstawową prowadzoną w ramach International Trilingual School of Warsaw, masz gwarancję fachowej opieki i najwyższej jakości nauczania.
Zajęcia są prowadzone przez wysoko wykwalifikowaną, międzynarodową kadrę, w oparciu o autorski program nauczania.