Wielojęzyczność dzieci – skuteczne metody nauki języka
Wielojęzyczność ma same zalety. Co więcej, przejawiają się one na różnych płaszczyznach. Posługiwanie się więcej niż jednym językiem pozwala oczywiście na skuteczniejszą komunikację. Otwiera wiele możliwości, jak na przykład studia na prestiżowych zagranicznych uczelniach, a ostatecznie zwiększa naszą atrakcyjność na rynku pracy.
Jednak nie można zapominać, że nauka języków to także doskonałe ćwiczenie dla mózgu. Liczne badania wykazały, że dzięki kształceniu lingwistycznych zdolności możemy skutecznie zapobiegać chorobom degeneracyjnym mózgu oraz poprawiamy funkcje umysłowe niezbędne w codziennym życiu, takie na przykład jak umiejętności poznawcze, między innymi rozwiązywanie problemów czy podejmowanie decyzji.
Najwspanialsze w nauce języków jest to, że nigdy nie jest na nią za późno! Ale pomimo tego w tym przypadku warto kierować się zasadą „im wcześniej, tym lepiej”.
Dlaczego warto uczyć dzieci języków obcych od najmłodszych lat
O wielojęzyczności mówimy wtedy, kiedy z każdych języków, którymi posługuje się dana osoba, jest dla niej językiem naturalnym, czyli pierwszym. Tę umiejętność można zdobyć jedynie poprzez wychowanie się w specyficznym środowisku językowym. Oczywiście, w dorosłym wieku także można opanować język perfekcyjnie, jednak nie będzie to już wielojęzyczność.
Drugim argumentem za jest to, że małe dzieci błyskawicznie przyswajają wiedzę. Niewielu dorosłych zdaje sobie sprawę z faktu, że maluch jest w stanie komunikatywnie opanować język obcy w przeciągu kilku tygodni!
Poza tym wczesna nauka, koniecznie prowadzona przez nauczycieli będących rodzimymi użytkownikami języka, to gwarancja tego, że nasza pociecha będzie miała nienaganny akcent. W przypadku dzieci zresztą nie mówi się o nauce języka, a o jego akwizycji. Małe dziecko skuteczniej przyswoi także naturalne struktury składniowe, intonację i inne aspekty językowe, które bardzo trudno wypracować w toku tradycyjnej nauki.
Dlaczego metoda immersji językowej jest tak skuteczna?
W przypadku najmłodszych uczniów nie stosuje się tradycyjnych metod kształcenia, ale immersję językową, czyli „zanurzenie” w języku. Badania jednoznacznie wskazują na wysoką efektywność immersji językowej. Amerykańscy uczniowie, którzy przynajmniej 50% czasu spędzali posługując się językiem obcym, dużo szybciej przyswajali nowe słownictwo i zwroty, niż ich rówieśnicy. Poprzez immersję dziecko nabywa kompetencje lingwistyczne w taki sposób, jak ma to miejsce podczas nauki rodzimego języka. Co więcej, konieczność posługiwania się nowym systemem sprawia, że maluch uznaje go za niezbędny do codziennej komunikacji.
Metoda immersji oddziałuje na wszystkie zmysły, a przy tym kształci wszystkie kompetencje językowe, zarówno pasywne jak i aktywne, jednocześnie. Dziecko uczy się równocześnie mówić, słuchać ze zrozumieniem, czytać i w odpowiednim momencie także pisać. Co więcej, dzieje się to bez niemal żadnego wysiłku z jego strony.
Znajomość wielu języków to łatwiejszy start w dorosłość
Tak jak wspominaliśmy na początku, wielojęzyczność ma wiele zalet i otwiera mnóstwo możliwości oraz znacznie ułatwia dorosłe życie. Zalet jest mnóstwo, począwszy od tych związanych z rozrywką, poprzez edukację, a skończywszy na karierze i życiu zawodowym.
Osoba wielojęzyczna może swobodnie oglądać ulubione zagraniczne filmy i czytać książki w oryginale, a także podróżować po niemal całym świecie. Po zakończeniu obowiązkowego kształcenia, dziecko ma większe szanse na podjęcie prestiżowych studiów za granicą, a na końcu może realizować swoje zawodowe ambicje w wybranym kraju.
Jak wszyscy doskonale wiemy, w XXI wieku biegła znajomość angielskiego to absolutne minimum, niezbędne do budowania kariery. Każdy dodatkowy język jest z kolei nienegocjowalnym atutem.
Zwiększenie umiejętności poznawczych
We wstępie wspomnieliśmy, że znajomość więcej niż jednego języka przekłada się na lepsze umiejętności poznawcze. To zbiorowy termin, określający takie kompetencje, jak rozumowanie, rozwiązywanie problemów, planowanie, abstrakcyjne myślenie, lepsze rozumienie złożonych idei oraz uczenie się na podstawie doświadczeń. Są to więc rzeczy niezwykle użyteczne w codziennym życiu.
Co więcej, różnego rodzaju testy i badania łączą umiejętności poznawcze z lepszą wydajnością zarówno w szkole, jak i w pracy. Takie osoby szybciej nabywają nowe kompetencje, są efektywniejsze i wydajniejsze. Nawet jeśli wykonują skomplikowany oraz wymagający zawód. Podsumowując, osoby posiadające rozwinięte umiejętności poznawcze są lepiej przygotowane do życia zawodowego, a także są bardziej wykwalifikowanymi pracownikami.
Co wpływa na zwiększenie umiejętności poznawczych w trakcie uczenia się języka obcego? Jest to konieczność przestawiania się pomiędzy konkretnymi idiomami. Taki proces jest niezwykle stymulujący dla rozwoju mózgu i sprawia, że dziecko lepiej i szybciej nabywa pożądane kompetencje. Zarówno językowe, jak i społeczne oraz naukowe.
Łatwe przyswajanie nowego słownictwa
Metody nauki języka wykorzystywane w żłobkach i przedszkolach językowych sprawiają, że dzieciaki bardzo szybko przyswajają nowe słówka. I to nie tylko w języku obcym, lecz również rodzimym. Jakie metody poza immersją stosuje się podczas edukacji najmłodszych? W żłobkach i przedszkolach ITSW jest to metoda OPOL, czyli One Language, One Person (jedna osoba, jeden język). Jest to jedna z najpopularniejszych, a przy tym najefektywniejszych strategii językowych.
Według analiz przeprowadzonych przez lingwistkę Annick De Houwer, której grupa badawcza obejmowała ponad 2000 rodzin dwujęzycznych, metoda OPOL okazała się sukcesem w 75% przypadków. Powodzenie strategii było oczywiście uzależnione od tego, jak ściśle zasada jedna osoba jeden język była przestrzegana.
W naszych oddziałach za konkretny język jest odpowiedzialna jedna osoba. Inny opiekun uczy polskiego, a inny angielskiego, francuskiego, chińskiego czy japońskiego. Dzięki temu maluchy identyfikują pedagoga z wybranym językiem.
Otwarty umysł dziecka i szybsze przyswajanie nowej wiedzy
Nie trzeba być specjalistą od rozwoju mózgu, żeby wiedzieć, że im jesteśmy młodsi, tym łatwiej przyswajamy nowe umiejętności. W przypadku dzieci tę właściwość najlepiej wykorzystać do nauki języka. Spędzając czas w grupie rówieśniczej na zabawie i nauce, maluch błyskawicznie przyswoi nowy system.
Umysł dziecka, a także jego aparat mowy, są bardzo plastyczne, co gwarantuje 100% sukces w nauce języka z wykorzystaniem naturalnych metod.
Korzyści jest wiele więcej
W tym artykule bardzo pobieżnie opisaliśmy najważniejsze zalety nauki języków obcych w młodym wieku. Jednak jest ich o wiele więcej! Poznawanie języków poszerza horyzonty, socjalizuje, uczy krytycznego myślenia — czyli doskonale przygotowuje do życia w społeczeństwie. Zapisanie dziecka do żłobka lub przedszkola językowego jest najlepszą rzeczą, jaką możemy dla niego zrobić.
Jeśli zastanawiacie się nad posłanie swojej pociechy do wielojęzycznej placówki, zapraszamy do naszych oddziałów w Warszawie i Krakowie! Wykwalifikowana kadra zapewni Waszym maluchom najlepszą opiekę, a piękne i doskonale wyposażone sale oraz plac zabaw sprawią, że nauka będzie dla dzieciaków prawdziwą przyjemnością.