Kiedy zacząć przygotowania do rekrutacji do żłobka i ubiegania się o dofinansowanie?

Opublikowano: 17 stycznia 2025
Kiedy zacząć przygotowania do rekrutacji do żłobka i ubiegania się o dofinansowanie?

Planujesz zapisać dziecko do żłobka, ale nie wiesz, od czego zacząć? Pamiętaj, że rekrutacja do żłobka państwowego przebiega zgodnie z określonymi zasadami i odbywa się zazwyczaj w ściśle określonych terminach.

Rodzice powinni zadbać o zapisanie pociechy jak najszybciej, by nie stracić szansy na wolne miejsce. Z naszego artykułu dowiesz się, dlaczego warto posłać dziecko do dobrego żłobka, a najlepiej do żłobka językowego i jak przygotować się do procesu rekrutacji.

Jak wygląda rekrutacja do żłobka? W czym się różni rekrutacja do żłobka prywatnego i publicznego?

To, jak przebiega rekrutacja, z pewnością najbardziej interesuje tych rodziców, którzy chcą wrócić do pracy. To im szczególnie zależy na tym, by nie przeoczyć terminów i zapewnić maluchowi miejsce w bezpiecznej i rozwijającej placówce, w której ich dziecko będzie miało zagwarantowany dobry start w edukacji. Do wielu żłobków mogą uczęszczać dzieci już od 6. miesiąca życia.

Zapisanie malucha do danej placówki wiąże się z wypełnieniem odpowiedniego wniosku. Rekrutacja do żłobków gminnych i miejskich zwykle odbywa się raz w roku, a termin ten zależy od danego miasta lub gminy. Zazwyczaj rekrutacja rozpoczyna się wiosną, a jej termin w większości przypadków przypada na okres od kwietnia do czerwca.

Proces rekrutacji do żłobka może się różnić w zależności od placówki, jednak najczęściej, także w przypadku żłobków publicznych w danej gminie lub mieście, obowiązuje elektroniczny system naboru. Ułatwia on rodzicom zapisywanie dzieci i śledzenie wyników rekrutacji. Warto sprawdzić na stronie internetowej swojej gminy, jakie są wymagania oraz jak wygląda harmonogram rekrutacji.

Jeśli Twoje dziecko nie otrzymało miejsca w żłobku gminnym albo miejskim, nie rezygnuj z pracy. Możesz poszukać wolnych miejsc w żłobku prywatnym, takim jak ITSW (International Trilingual School of Warsaw) i podarować dziecku więcej kompetencji od najmłodszych lat.

Rekrutacja do żłobka prywatnego

Rekrutacja do żłobka prywatnego jest często bardziej elastyczna niż do żłobków publicznych. Aby zapisać dziecko, rodzic powinien wypełnić wniosek o przyjęcie dziecka do żłobka na stronie internetowej, przejść przez spotkanie rekrutacyjne oraz wnieść opłatę wpisową. Tego typu opłaty w żłobkach prywatnych ustalane są bezpośrednio w placówce. Tak też się dzieje w naszym żłobku, gdzie po wypełnieniu wstępnej ankiety zostaniesz umówiony z naszym działem “Admissions”. Podczas spotkania zapoznasz się lepiej z naszą placówką i przeanalizujesz nasze wspólne oczekiwania.

Część żłobków prywatnych oferuje dodatkowe punkty i obniżenie kwoty czesnego, na przykład za rodzeństwo uczęszczające do tej samej placówki lub określa inne kryteria, które wspierają proces przyjęcia dziecka. W przypadku ITSW, jeżeli do naszej placówki uczęszcza starsze dziecko i rodzice planują zapisać rodzeństwo, można otrzymać zniżkę na czesne dla kolejnego dziecka.

A co, jeśli przeoczysz termin rekrutacji do żłobka prywatnego? Możesz zgłosić swoje dziecko na listę rezerwową. Czasami zwalnia się miejsce w ostatniej chwili albo okazuje się, że jakiś rodzic rezygnuje z miejsca dla swojej pociechy. W ten sposób rekrutacja trwa cały rok. Warto jednak pilnować terminów: nie zapomnieć o złożeniu wniosku, oczekiwać na spotkanie wstępne, a po nim wnieść opłatę gwarantującą maluchowi miejsce w wybranej placówce.

Jakie są kryteria przyjęć do żłobka?

Placówki publiczne prowadzą rekrutację według zasad ustalonych przez urząd gminy lub miasta. Pierwszeństwo przyjęcia do żłobka mają dzieci rodziców samotnie wychowujących lub wracających do pracy. Placówki publiczne przyznają dodatkowe punkty dzieciom posiadającym rodzeństwo w tej samej placówce.

Niektóre żłobki publiczne oraz prywatne wymagają, aby dziecko było zaszczepione (chyba że są ku temu medyczne przeciwwskazania). Zasad tych możesz szukać na stronie internetowej żłobka lub w Biuletynie Informacji Publicznej urzędu gminy.

Żłobki nie stawiają wymagań związanych z umiejętnościami dziecka, ponieważ ich celem jest opieka i wsparcie w rozwoju maluszków. Nie obawiaj się, że to za wcześnie! Małe dzieci są geniuszami, ich mózgi wchłaniają wszystko jak gąbki, dlatego warto zatroszczyć się o to, w jakim środowisku się rozwijają.

Od kiedy można zapisać dziecko do żłobka?

Rekrutacja w żłobkach publicznych odbywa się zazwyczaj od kwietnia do czerwca, a najwięcej miejsc zwalnia się we wrześniu, gdy starsze dzieci idą do przedszkola. W ramach rekrutacji uzupełniającej można starać się o miejsce przez cały rok.
W przypadku prywatnego żłobka ITSW (International Trilingual School of Warsaw) rekrutacja rozpoczyna się w styczniu, dlatego warto złożyć wniosek od razu po Nowym Roku. Jednak można sprawdzić także w przebiegu roku czy są jakieś wolne miejsca, w jakim kampusie i w jakim z naszych 5 programów językowych.

Może cię zainteresować: Żłobek pierwszym krokiem do samodzielności dziecka

Co zrobić, aby zapisać dziecko do żłobka?

Aby zapisać dziecko do żłobka, rodzice powinni postępować zgodnie z zasadami i terminami rekrutacji. Proces rekrutacji w przypadku ITSW przebiega za pośrednictwem elektronicznego systemu naboru. Wystarczy więc wypełnić formularz zapisów dziecka do żłobka.
Po wypełnieniu wniosku rodzice powinni śledzić wyniki naboru. Jeśli dziecko zostało przyjęte, rodzice otrzymują informację o dalszych krokach.

Czy warto zapisać dziecko do żłobka?

Zdecydowanie tak, zwłaszcza jeśli zależy Ci na tym, by Twoje dziecko zostało przyjęte do żłobka skupiającego się na wczesnej nauce języków obcych. Małe dzieci, do 3. roku życia, uczą się języków obcych w sposób naturalny, jakby były to ich języki ojczyste. Warto wykorzystać to „okno” pełne możliwości, które mają dzieci w pierwszych latach swojego życia. Żłobek językowy to gwarancja wykorzystania wielkiego potencjału Twojego maluszka, ponieważ pozwala mu stać się nativem w dwóch czy trzech językach równoległych.

W naszym żłobku ITSW wykwalifikowana kadra pochodzi z ponad 20 krajów i 5 kontynentów. To daje dzieciom unikalną okazję do obcowania z różnymi kulturami i językami. Maluchy są otoczone różnorodnymi językami, takimi jak angielski i francuski lub hiszpański, lub chiński. Uczą się w pełni naturalny sposób, będąc „zanurzone” w danym języku i mają niepowtarzalną szansę na wczesny bilingwizm lub trójjęzyczność, co w późniejszym życiu przynosi im ogromne korzyści.

Decyzja o zapisaniu dziecka do żłobka, który kładzie nacisk na naukę języków obcych, może więc być jedną z najlepszych inwestycji w przyszłość malucha. Inwestycja ta bez wątpienia zwróci się w przyszłości Twojej pociechy. Nie przegap tego momentu, ponieważ już po 3 roku życia dziecka język jest przyswajany w inny sposób. Im wcześniej Twoje dziecko rozpocznie naukę, tym lepiej.

Sprawdź: Czy warto zapisać dziecko do żłobka językowego?

Jak znaleźć odpowiedni żłobek dla swojego dziecka?

Aby znaleźć placówkę, która będzie odpowiednia, sprawdź rejestr żłobków. W ten sposób upewnisz się, że dana instytucja działa legalnie. Następnie weź pod uwagę lokalizację (np. w obrębie gminy lub miasta), zasady rekrutacji, dostępność wolnych miejsc.
Możesz także postarać się o częściowe l zwolnienie z opłat, do czego zachęcamy jako placówka będąca w programie Aktywny Rodzic. Świadczenie AKTYWNIE W ŻŁOBKU wspiera rodziców w pokrywaniu kosztów opieki nad najmłodszymi. Korzystając z programu można otrzymać dofinansowanie w wysokości 1500 zł do umowy żłobkowej, a to o pozwala znacząco zmniejszyć wydatki związane z profesjonalną opieką nad dzieckiem.

Może cię zainteresować: Dofinansowanie żłobka a powrót do pracy- co warto wiedzieć?

Skorzystaj z możliwości, które oferuje żłobek ITSW dla Twojego maluszka

Żłobek musi przede wszystkim gwarantować odpowiednie warunki dla rozwoju dziecka – od wykwalifikowanej kadry, przez poczucie bezpieczeństwa, po odpowiednią przestrzeń do zabawy i nauki. Warto przeczytać statut żłobka, w którym nie tylko znajdziesz informacje o zasadzie przyjęć, ale także o dopłatach, wyżywieniu, wysokości opłat za pobyt. Istotnym aspektem jest także podejście żłobka do wczesnej edukacji, takie jak nauka języków obcych, czy rozwijanie kreatywności i umiejętności społecznych.
Pamiętaj, że żłobek to początek przygody edukacyjnej Twojego dziecka, dlatego warto poszukać miejsca, które nie tylko zapewni mu opiekę, ale także będzie wspierało jego wszechstronny rozwój.

Znajdź nas

Dołącz do nas!