Dlaczego warto rozpocząć naukę języka od najmłodszych lat?
Stare przysłowie mówi, że „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Chociaż skojarzenia z nim mamy raczej pejoratywne, to jednak warto pamiętać, że w młodym wieku możemy nabyć również przydatne umiejętności! Jedną z nich jest bez wątpienia znajomość języka obcego.
Już w starożytności zdawano sobie sprawę z tego, jak ważna jest znajomość języków obcych. W średniowieczu cały świat uczył się łaciny, a jeszcze do niedawna elity zatrudniały francuskie bony i angielskich guwernerów. W XXI wieku nauka języka obcego stała się na szczęście bardziej inkluzywna i praktycznie każdy może zadbać o to, by jego pociechy miały kontakt z językami obcymi od najmłodszych lat.
Naturalne przyswajanie języków przez dzieci
Naukowcy już od dawna obserwują i badają procesy akwizycji języka u dzieci. Akwizycja to nic innego, jak przyswojenie, czyli po prostu nauka w sposób naturalny, wynikający z przebywania w określonym środowisku. Językiem, którego uczymy się w sposób naturalny, dla nas jest na przykład język polski. Jednak już w rodzinach dwujęzycznych lub rodzinach ekspatów dzieci przyswajają dwa, a czasem nawet więcej języków!
Wszystko dzięki temu, że umysł i pamięć dziecka są niezwykle pojemne i plastyczne. Im jesteśmy młodsi, tym większa jest nasza zdolność przyswajania różnego rodzaju zachowań, lecz również wiedzy oraz kompetencji językowych. Dlatego jeśli chcemy ułatwić dziecku naukę języka obcego, warto stworzyć mu po temu jak najkorzystniejsze warunki już od najmłodszych lat.
Korzyści z wczesnego rozpoczęcia nauki
Tym bardziej że korzyści z uczenia się języka metodą naturalną są naprawdę spektakularne. Oczywiście najbardziej widoczną zaletą takiego systemu jest biegła znajomość języka obcego. Ucząc się poprzez akwizycję, maluchy przyswajają, słownictwo, naturalne struktury gramatyczne, sformułowania, a także akcent, który bardzo trudno wyćwiczyć w późniejszym wieku.
Poza tym uczenie się języków, i to w każdym wieku, korzystnie wpływa na pracę oraz opóźnia procesy starzenia się mózgu, zmniejszając ryzyko wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera czy demencja. Badania wykazały również, że wielojęzyczność przekłada się na lepszą podzielność uwagi, poprawia zdolność koncentracji, umiejętność rozwiązywania problemów oraz kreatywność. Wiąże się też z lepszą pamięcią.
Dwu i trójjęzyczne dzieci zyskują też ogromną przewagę, jeśli chodzi o kontynuację edukacji. Biegła znajomość języka obcego sprawia, że mogą studiować na renomowanych zagranicznych uczelniach, a to przekłada się później na większą konkurencyjność na rynku pracy. Przy okazji uczniowie zyskują doświadczenie w środowisku międzynarodowym oraz mogą poznawać kultury i zwyczaje innych krajów. A to z kolei przekłada się na bogatsze życie osobiste, a tym samym lepsze zdolności interpersonalne, niezbędne w obecnym świecie.
Na koniec nie zapominajmy też o przyjemnościach! Dzięki znajomości języków można bez przeszkód podróżować, a dodatkowo czytać ulubione książki lub oglądać filmy w oryginale. Jak widać, rozpoczęcie nauki w młodym wieku ma masę zalet! Pytanie tylko, jak możemy stworzyć dziecku korzystne warunki do rozwoju?
Jak pomóc dzieciom przyswajać nowy język?
Najlepszym rozwiązaniem będzie zapisanie pociechy do żłobka lub przedszkola wielojęzycznego. Przykładowo w zajęciach organizowanych przez International Trilingual School of Warsaw mogą uczestniczyć nawet bobasy!
W naszych placówkach organizujemy zajęcia oraz zabawy w wybranym języku, a wszystkie aktywności prowadzone są przez rodzimych użytkowników języka pochodzących z różnych krajów. To sprawia, że dziecko kojarzy każdy język z konkretną osobą, dzięki czemu zaczyna się nim automatycznie posługiwać, widząc nauczyciela.
W naszych szkołach prowadzimy zajęcia oparte na metodzie naturalnej oraz immersji językowej, czyli zanurzeniu się w języku. Maluchy przez kilka godzin dziennie są całkowicie otoczone językiem obcym, co sprawia, że uczą się go w taki sam sposób, jak uczyły się języka ojczystego. Edukację można kontynuować na wszystkich szczeblach.
Jakich języków uczymy w ITSW? Oczywiście angielskiego, a oprócz tego francuskiego oraz hiszpańskiego. Dodatkowo w naszych oddziałach w Warszawie dzieci mogą uczyć się chińskiego. Każda grupa uczy się trzech języków — polskiego, angielskiego oraz wybranego języka trzeciego – trójjęzyczność. Na późniejszych etapach edukacji, czyli w szkole podstawowej, również wszystkie przedmioty obowiązkowe prowadzone są w językach obcych.
W naszych szkołach staramy się stworzyć przyjazne środowisko do nauki oraz dokładamy starań, by nauka języka przez dziecko była dla niego przyjemnym, bezstresowym doświadczeniem. Dodatkowo nasi podopieczni przebywają w przytulnych i kolorowych salach, których wystrój również ma za zadanie zachęcać ich do nauki poprzez zabawę.
Na koniec warto też wspomnieć o tym, co rodzice mogą zrobić dla dziecka w domu. Przykładowo maluchom można kupić interaktywne zabawki, mówiące w języku obcym, a starszym dzieciom puszczać bajki lub piosenki w wybranym języku. Już tak niewielkie aktywności, jak oglądanie dobranocki po angielsku mogą dać dobre rezultaty!